• Úvod
  • Informace
  • Dřevostavby

Dřevostavby

V současné době je výstavba dřevostaveb na vzestupu. Dřevostavby rozdělujeme podle použité techniky a systému.

Rozdělujeme je na:

  • difuzně otevřené 
  • difuzně uzavřené

Sruby 

jsou dřevěné stavby vybudované z vodorovně kladených, v rozích pomocí dlabů překřížených trámů roubením.

Dřevostavby s rámovou konstrukcí    drevene rámové konstrukce.jpg

Životnost dřevostaveb rámové konstrukce je delší, než si lidé myslí. Životnost je závislá na kvalitě provedeného domu bezmála dosahuje více jak  100 let, stejně jako u stavby zděné. Ovšem každá další generace má na pohodlí v oblasti bydlení stále vyšší nároky než ta předcházející. Odvíjející se s nových technologii.

Sendvičové domy s CLT panely (CLT – cross laminated timber)

Tyto panely jsou vyrobeny z velkoformátových komponentů z masivního smrkového dřeva, které tvoří základ lamel. Lamely mohou být i z jiných masivních dřevin např. borovice. Jednotlivé lamelové desky – vrstvy jsou pak na sebe křížem vrstveny k sobě otočené o 90˚ z lichého počtu kolmých desek. Počet vrstev může být různý a určuje konečnou tloušťku panelu. Dřevo je sušeno na vlhkost kolem 8 %, to zajišťuje vysokou stabilitu komponentů a zabraňuje tvorbě trhlin. Tyto vrstvy se k sobě lepí ve všech směrech ekologickým lepidlem bez obsahu formaldehydu. Všechny panely se vyznačují vysokou pevností, stabilitou a mimořádnou statickou únosností . 

Panely dodáváme v různých velikostech až do 2,95 x 16,00 m a v různých tloušťkách.

Výrazným argumentem je jednoduchost provedení konstrukčních detailů, minimální počet montážních spojů a jednoduché skladby stěn.

Jednoduchost provedení se promítá nejen do rychlosti výstavby ale především do kvality a ekonomické stránky celé stavby.

Pohledová kvalita CLT panelů

Stěny z CLT jsou beze spár a zbytků lepidla. Mají broušený povrch a jemnou přírodní strukturu masivního dřeva. Umožňují zapouštění světel a vedení instalací přímo v konstrukci. Přípravy tras pro rozvody a instalace se řeší dle projektové specifikace uvnitř panelů.Povrch panelu v pohledové kvalitě je broušený, beze spár, bez zbytků lepidla.Povrch panelů v nepohledové kvalitě je konstrukční, je určen pro opláštění.

Trvalá udržitelnost výstavby

Dodavatelem suroviny pro výrobu CLT panelů je les, dokud budou lesy bude z čeho stavit.

Kombinace s dalšími materiály

CLT panely můžeme kombinovat s jakýmkoliv jiným stavebním materiálem a přizpůsobovat je dle potřeby a lze je využít ve všech typech konstrukcí.

Vysoká odolnost

CLT panely jsou ve srovnání s ocelí nebo betonem levnější, odolnější a jednodušší na montáž. 

Fázový posun

Významným a stále zanedbávaným faktorem ovlivňujícím tepelnou pohodu uvnitř stavby je tzv. fázový posun teplotního kmitu. Ten určuje, za jak dlouho projde teplo dovnitř budovy přes stěny domu v letních měsících. Čím vyšší je fázový posun, tím déle trvá, než teplo prostoupí do interiéru. Hodnota fázového posunu je v závislosti na jejich tloušťce. 

Ekologická nezávadnost 

je samozřejmostí. Je dána celou řadou osvědčení od nezávislých institucí v oblasti kvality (ISO 9001), a také ochrany životního prostředí (ISO 14001).

Spojení panelů

bez spár s možností dotěsnění, kompletní uzavření budovy

Maximální ztráta budovy 800W – 2KW

za rok v závislosti na velikosti budovy (snížení topné sezóny na minimum)

Nejlepší tepelně izolační vlastnosti

lepší o 20 % proti PUR až o 45 % proti minerální vatě

Potřebujete poradit?

Neváhejte nás kontaktovat

Rychlý kontakt

Freb line, s.r.o.
Příkop 843/4
602 00 Brno - Zábrdovice
kontaktní tel.č. 722 731 230